Zadzwoń Wiadomość

Balet a ciąża - czy można ćwiczyć w ciąży?

Balet a ciąża - czy można ćwiczyć w ciąży?

Baletnica w ciąży

Teraz gdy jesteś w ciąży nie jesteś odpowiedzialna tylko za siebie, ale i za maleństwo, które rozwija się w Twoim brzuchu. Prawda jest taka, że pod kątem baletowym czeka Cię wiele wyrzeczeń, aby Twoje dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Większość ćwiczeń baletowych niestety nie jest wskazana dla prawidłowego przebiegu ciąży. Jednak nie należy rezygnować z aktywności fizycznej, gdyż regularne ćwiczenia pozwolą lepiej znieść ból w trakcie porodu. Co możesz robić, a czego nie w czasie ciąży ?

Rozciąganie w ciąży – nawet wskazane

Jak najbardziej rozciągać się możesz, zalecane jest to nawet kobietom, które z baletem nawet nigdy nie miały styczności. Ćwiczenia rozciągające uelastycznią mięśnie, dzięki czemu poród będzie łatwiejszy. Doskonale nadadzą się ćwiczenia z pilatesu ! Aby zgłębić ten temat, przeczytaj naszego bloga: Czym jest pilates? Poznaj jego efekty!.
Przykładowe ćwiczenia rozciągające, które są bezpieczne w ciąży:
• Siedzenie po turecku – ta pozycja pomaga otworzyć biodra
• W siadzie rozkrocznym delikatne skłony do nóg
• Półszpagat – z przodu noga zgięta, z tyłu noga wyprostowana
• Koci grzbiet – w klęku podpartym zaokrąglaj plecy, broda kieruje się do klatki piersiowej, a następnie skieruj brzuch do podłogi z jednoczesnym zadarciem głowy w górę
• Usiądź na piętach, następnie rozchyl kolana i pochyl się do przodu opierając się na łokciach. Pamiętaj o równomiernym oddychaniu – wdech nosem, wydech ustami.

Ćwiczenia których nie należy wykonywać w ciąży

Na czas ciąży o skokach baletnica musi zapomnieć ! W pierwszej fazie może dojść do poronienia, bo jest to moment w którym zarodek zagnieżdża się w macicy. Unikaj również piruetów, obrotów lub figur, które niosą za sobą duże ryzyko upadku. Do ćwiczeń zakazanych w ciąży należą także te, które wzmacniają mięśnie brzucha. Dlaczego ? Ponieważ akurat te mięśnie muszą ulec rozciągnięciu, aby stworzyć prawidłowe warunki dla rozwijającego się dziecka. Należy zrezygnować też z ćwiczeń wytrzymałościowych, wykonywanie ich może doprowadzić do niedotlenienia płodu.

Słuchaj muzyki i tańcz

Muzyka klasyczna, która jest harmonijna wpływa pozytywnie na rozwój mózgu dziecka. Istnieją badania, które wykazały, że dzieci słuchające muzyki klasycznej rodzą się z wyższym ilorazem inteligencji. Zapewne i Ty lubisz ten rodzaj muzyki – przynosi Ci relaks i odprężenie, a to ma bardzo korzystny wpływ na przebieg ciąży. Również tańczyć w sposób delikatny i płynny jak najbardziej możesz. Nie tylko zapewniasz sobie ruch, ale i szczęście, a szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: