Zadzwoń Wiadomość

Jak baletnice stają na palcach? – zagadka rozwiązana !

Jak baletnice stają na palcach? – zagadka rozwiązana !

Pointy i ich budowa

Baletnice, aby stanąć na czubkach palców mają specjalistyczne obuwie tzw. pointy. Są to baletki z usztywnionym czubkiem, dzięki któremu palce mają zapewnioną stabilność oraz twardą podeszwą, która jest wsparciem dla całej stopy. Pointy zazwyczaj pokryte są satyną w kolorze różowym lub łososiowym, posiadają sznurki dzięki którym można dopasować but do kształtu stopy. Oprócz tego na wysokości pięty doszywana jest szeroka guma oraz troczki, którymi obwiązuje się kostki. Takie zabezpieczenia zapewniają, że pointa nie spadnie ze stopy w trakcie tańca.

Interesuje Cię, dlaczego powstały pointy ? O tym pisaliśmy TUTAJ

Czy zatem każdy może stanąć na palcach jeśli jest w posiadaniu point? Tak – ale może się to skończyć złamaniem nogi. Aby zacząć tańczyć na czubkach palców potrzebne jest odpowiednie przygotowanie i wzmocnienie stopy. Wiek również ma znaczenie. Dziewczynki do 10 roku życia nie powinny stawać na pointach, gdyż mają zbyt miękkie stawy i mogłoby to doprowadzić do trwałych deformacji stóp.

Czy taniec na pointach boli?

Profesjonalne tancerki podczas tańca na pointach nie odczuwają bólu, gdyż ich stopy są już „wypracowane”. Oprócz tego zakładają na palce specjalistyczne wkładki ochronne, które otulają palce, są miękkie i zabezpieczają przed otarciami i urazami. Jednak początkująca baletnica, mimo wkładek, może na początku odczuwać dyskomfort. Dlatego nie należy zbyt długo ćwiczyć w pointach. Należy stopniowo przyzwyczajać palce do tego typu wysiłku. Najbezpieczniej najpierw zacząć od założenia jednej pointy, potem drugiej, a następnie ćwiczyć podpierając się o drążek.

Jak przygotować się do tańca na pointach?

Zanim baletnica założy swoje pierwsze wymarzone pointy, powinna systematycznie rozciągać i wzmacniać nie tylko podbicie stóp, ale i całe ciało. Do stania na palcach potrzebne są silne mięśnie brzucha oraz kręgosłupa. Obowiązkowa znajomość i umiejętność stania w baletowej pozycji ciała (ramiona trzymane w dole, wydłużona szyja, mięśnie brzucha i pośladków spięte, kolana podciągnięte w górę). Wchodząc na czubki point trzeba mieć maksymalnie napięte nogi.

Do rozciągnięcia podbicia stopy doskonale nada się FOOT STRETCHER. Natomiast aby wzmocnić podbicie przydadzą się taśmy oporowe. Gdy baletnicy stopy są już gotowe, należy również przygotować czyli tzw. „wyrobić pointy”. Jak to zrobić, odpowiedź znajdziesz TUTAJ

Czy można ćwiczyć na pointach w domu?

Osoby początkujące absolutnie nie powinny ćwiczyć na pointach same w domu! Ćwiczenia na pointach powinny być wykonywane pod okiem pedagoga, na specjalnym podłożu, czyli na podłodze baletowej. Osoby, które potrafią tańczyć na pointach powinny mieć w domu specjalną matę gumową, dzięki której się nie poślizgną.

Przydatne akcesoria baletowe do point

Gdy już baletnica znajdzie odpowiednie dla siebie pointy, niezbędne będę silikonowe wkładki. Również świetnym baletowym gadżetem są ochronne nakładki na palce. Zabezpieczają one palce przed urazami, ale również świetnie się sprawdzają jako opatrunek. A żeby móc swobodnie zmieniać lub zakładać takie nakładki to przydadzą się rajstopy z dziurą baletową.

Gdy baletnica przygotowuje się do wariacji baletowej tańczonej na pointach doskonale sprawdzi się również do tego paczka baletowa klasyczna lub romantyczna.

Również do ćwiczeń na pointach przyda się wygodne body baletowe.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: