Zadzwoń Wiadomość

Joga nie tylko dla ciała, ale i dla ducha- poznaj jej zdrowotne aspekty!

Joga nie tylko dla ciała, ale i dla ducha- poznaj jej zdrowotne aspekty!

Joga co to jest i na czym polega ?

Słowo „joga” można tłumaczyć wyrażeniem kontrola, zjednoczenie, łączenie. Pochodzi z Indii i jej głównym założeniem jest jedność ciała i umysłu. Joga to system ćwiczeń i pozycji tzw. asany (wygodne pozycje) które mają uczyć zdobywania równowagi w życiu. Oprócz tego podczas ćwiczeń należy skupić się na poprawnym oddechu, umiejętności zrelaksowania ciała i odprężenia się. Ćwiczenia z jogi mają na celu poprawie samopoczucia, rozluźnienia napiętych mięśni, uśmierzenie dolegliwości bólowych. Poprawiają także gibkość i sprawność ciała. Zajęcia z jogi są bardzo spokojne, pozwalają uspokoić ciało i przede wszystkim wyciszyć umysł po zabieganym dniu w pracy lub w szkole. Po wykonaniu serii ćwiczeń z jogi osoba czuje się lekka, zrelaksowana i wypoczęta.

Joga dla dorosłych – dlaczego warto ?

Wykonywanie ćwiczeń z jogi przynosi wiele korzyści. Co więc można zyskać trenując jogę ?
• Doskonałą świadomość ciała i umiejętność panowania nad nim;
• Odstresowanie organizmu;
• Rozluźnienie mięśni;
• Uwolnienie się od natłoku myśli;
• Wzmocnienie kręgosłupa;
• Uelastycznienie stawów;
• Zdobycie harmonii i spokoju wewnętrznego;

Czy można ćwiczyć jogę w domu?

Jak najbardziej tak, a nawet jest to wskazane ! Joga nie wymaga dużej powierzchni. Ćwiczenia wykonywane są na leżąco, siedząco lub w pozycji stojącej. Wystarczy pół godziny dziennie, aby poczuć efekty jej cudownego działania.

Przydatne akcesoria do jogi

Tak naprawdę, aby zacząć trening nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, wystarczy nawet kocyk, żeby się na nim położyć. Ale jeśli bardzo się zaangażujemy, to oczywiście jest kilka produktów, które jeszcze bardziej uprzyjemnią wykonywanie ćwiczeń.
Należą do nich:
Mata do jogi – antypoślizgowa, zapewnia dobrą przyczepność;
Klocek do jogi – przydatny zwłaszcza do ćwiczeń w pozycji stojącej, pomaga zachować równowagę;
Pasek do jogi – zapewnia optymalną stabilizację, wspomaga rozciąganie nóg.

Jak się ubrać na jogę?

Przede wszystkim bardzo wygodnie. Strój nie może ograniczać swobody ruchu. Ćwiczenia z jogi wykonuje się na boso, na rozgrzewkę można włożyć na nogi ocieplacze typu getry. Do tego założyć można legginsy lub inne elastyczne spodnie, koszulkę uszytą z oddychającego materiału albo bawełniane body gimnastyczne.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: