Zadzwoń Wiadomość

Jakie predyspozycje do baletu powinno mieć dziecko, aby osiągnąć sukces?

Jakie predyspozycje do baletu powinno mieć dziecko, aby osiągnąć sukces?

Balet dla dzieci

Balet to wspaniała forma spędzania czasu wolnego. Przynosi wiele korzyści: poprawia postawę ciała, sprzyja rozwojowi koordynacji ruchowej, udoskonala sprawność, uelastycznia stawy, wzmacnia mięśnie… i tak wymieniać by jeszcze można wiele aspektów, ale o tym, że warto zapisać każde dziecko na balet pisaliśmy TUTAJ. Są jednak pewne „cechy baletowe” z którymi się człowiek rodzi, a trudno je wypracować. Jeśli zauważasz je u swojego dziecka, to wiedz, że w przyszłości ma duże szanse na zostanie wspaniałą baletnicą

Elastyczne ścięgna

Słyszysz baletnica myślisz guma. Tak, tancerki klasyczne nie tylko potrafią robić szpagaty, ale i ponad szpagaty, przeginają się sięgając głową do pupy, nogi podnoszą za głowę. Żeby osiągnąć taki poziom potrzeba mnóstwo systematycznej pracy, silnej woli i wytrwałości. Jednak są dzieci, które po prosty się z tym rodzą. Mają elastyczne stawy i rozciąganie przychodzi im z łatwością. Dzięki temu chętniej wykonują ćwiczenia gibkościowe i osiągają znacznie lepsze efekty.

Chcesz wiedzieć jak zrobić szpagat ? Zajrzyj TUTAJ

Silne mięśnie

Baletnica nie tylko musi być dobrze rozciągnięta, ale i musi mieć silne mięśnie całego ciała. To właśnie mięśnie odpowiadają za utrzymanie nogi wysoko w górze, ustawienie prawidłowej postawy ciała, wysokość wykonywanych skoków, umiejętność tańczenia w pointach.

Chcesz wiedzieć jakie są najważniejsze ćwiczenia dla baletnicy? Zajrzyj TUTAJ

Ładne, czyli wysokie podbicie stóp

Nieważne jak baletnica będzie rozciągnięta, nieważne ile fouette zakręci, jeśli nie będzie miała silnego podbicia stóp pełnego sukcesu nie osiągnie. Kwintesencją każdej pozy baletowej jest pięknie naciągnięta stopa. Poza tym, aby w pełni stanąć na czubkach palców w pointach niezbędne jest wypracowane, wysokie podbicie. Jeśli Twoje dziecko siedząc na wyprostowanych nogach i naciągając stopy point sięgnie palcami podłogi to BALET czeka z „otwartymi ramionami” ! Baletowe podbicie można też wypracować przy pomocy foot stretcher

Wdzięk i wyraz artystyczny

Wymienione wyżej cechy każdy może wypracować, niektórzy tylko potrzebują większego zaangażowania, a inni mniejszego. Nie ma baletnicy idealnej, każda ma swoje mocne strony jak np. doskonałą równowagę ciała i świetnie kręci piruety, oraz swoją „piętę achillesową” i np. wykonuje mało efektownie skoki. Jednak jest coś, czego nie da się wypracować. Jest to tzw. wyraz artystyczny, czyli to jak się prezentuje tancerka na scenie. Jest to umiejętność grania twarzą i ciałem, „to coś” co sprawia, że chce się patrzeć tylko na nią.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: