Zadzwoń Wiadomość

Wpływ muzyki klasycznej na rozwój dziecka - dowiedz się dlaczego warto słuchać muzyki !

Wpływ muzyki klasycznej na rozwój dziecka - dowiedz się dlaczego warto słuchać muzyki !

Magiczna moc muzyki klasycznej

Muzyka klasyczna to inaczej muzyka poważna do której zaliczamy: symfonie, fugę, koncerty. W muzyce tej wykorzystywane są wyłącznie instrumenty, z których dźwięk uzyskuje się w sposób mechaniczny. Nie ma instrumentów elektrycznych. Jest to niebywale zróżnicowany gatunek muzyki, który posiada w sobie wiele stylów. Współcześnie znaleźć w nim można tradycyjne środki wyrazów, gdzie wykorzystane zostały klasyczne instrumenty jak i muzyczne „eksperymenty”.
Badania wykazały, że muzyka poważna ma pozytywne odziaływanie na organizm człowieka, wpływa korzystnie m.in. na:
- sferę psychiczną i nastrój;
- funkcje wegetatywne: oddychanie, przemianę materii, prawidłowa praca narządów wewnętrznych;
- układ nerwowy.

Efekt Mozarta – co to takiego?

Muzyka skomponowana przez Mozarta charakteryzuje się doskonałą strukturą, precyzyjną formą, a rytm i melodia tworzą harmonię. Utwory głównie są oparte na matematyce, co oznacza że są symetryczne. Zaczęto wierzyć i prowadzić badania na temat wpływu muzyki poważnej na inteligencję dziecka. Utworzono tezę, że muzyka Mozarta zwiększa IQ u dzieci, które jej słuchają. Teza ta stosunkowo niedawno została obalona. Jednak to nie oznacza, aby nie puszczać dzieciom muzyki poważnej!

Pozytywne oddziaływanie muzyki klasycznej na dziecko

Odpowiednio dobrana muzyka poważna może wspaniale kształtować rozwój dziecka. Spokojna, harmonijna melodia doskonale wyciszy mocno energiczne dziecko, a także pozwoli mu szybciej zasnąć. Ponadto wykazano, że słuchanie przez dzieci muzyki poważnej poprawia ich koncentrację oraz pamięć. Rytmiczne dźwięki wprawią w ruch, jednocześnie świetnie poprawiając nastrój. Nie można zapomnieć także o tym, że słuchanie muzyki klasycznej doskonale sprzyja rozwojowi wyobraźni, poprawie kreatywności jak i działaniom twórczym.

Balet dla dzieci

O tym dlaczego warto zapisać dzieci na balet pisaliśmy TUTAJ
Jednak warto wspomnieć, że lekcje baletu odbywają się wyłącznie do muzyki poważnej. W szkołach państwowych uczniowie tańczą do akompaniamentu płynącego z pianina. W mniejszych studiach muzyka zazwyczaj puszczana jest z odtwarzacza. W obu przypadkach jest to odpowiednio dobrana muzyka instrumentalna pod charakter ćwiczenia. Rytmy doskonale pobudzają ciało i mięśnie do pracy, albo wyciszają po zakończonych zajęciach. Dzieci uczą się współpracować z muzyką, odpowiednio dobrać ruch czy to delikatny, czy energiczny. Po usłyszeniu melodii zamieniają się w postać, jaką wyobraźnia im podpowie. Muzyka pozwala im tworzyć, zapamiętywać, a także wyzwalać emocje zarówno pozytywne jak i negatywne.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: