Zadzwoń Wiadomość

Akro yoga z dzieckiem - doskonała zabawa i skuteczny trening

Akro yoga z dzieckiem - doskonała zabawa i skuteczny trening

Co to jest Acro Yoga?

Acro Yoga jest to połączenie yogi, akrobatyki i masażu tajskiego. Obejmuje wiele rodzajów ćwiczeń będących akrobacjami wykonywanymi w parze. Istotnym elementem tej techniki jest opanowanie sztuki oddechu, złapanie balansu ciała i harmonii ducha. W pierwszych fazach nauki partnerzy „uczą” się siebie nawzajem. Uczą się komunikować niewerbalnie, przyzwyczajają się do dotyku.
Również na początku ćwiczenia odbywają się w 3 osobowych grupach i są to:

  • Baza – silniejsza osoba będąca podporą dla drugiej osoby. Zazwyczaj leży na podłodze, dzięki czemu jest stabilna i może podnosić partnera.
  • Latacz / Lotka – jest to osoba, którą podnosi baza. I wydawać by się mogło, że jest to łatwiejsza rola od bazy, jednak ta osoba musi do perfekcji wyćwiczyć równowagę ciała, siłę i wytrzymałość mięśni. Ponadto musi mieć w sobie mnóstwo odwagi i w pełni zaufać swojemu partnerowi.
  • Spotter – jest to osoba, która dba o bezpieczeństwo ćwiczących. Jest to niezwykle odpowiedzialna rola, która ma za zadanie asekurować latacza. Spotter musi być zawsze w gotowości, aby w razie upadku ochronić przed uderzeniem o podłogę.

Acro Yoga to budowanie relacji z dzieckiem

Po zapoznaniu się z definicją Acro Yogi można sobie pomyśleć, ze to technika tylko dla profesjonalistów, wymagająca odpowiedniego sprzętu i miejsca. Ale Acro Yoga to też wspaniała forma spędzania czasu z dzieckiem. Bo Acro Yoga to doskonała zabawa! Dzięki temu budowana jest wyjątkowa więź ze swoim dzieckiem, gdyż ćwiczenia głównie opierają się na współdziałaniu i zaufaniu. To bliskość, stały kontakt, radość i pozytywne emocje.

Acro Yoga jak wpływa na Twoje ciało

Ćwicząc ze swoim dzieckiem nastaw się na rolę bazy :) Podnosząc i utrzymując w górze dziecko aktywujesz do pracy niemalże wszystkie mięśnie swojego ciała, nie tylko rąk i nóg, ale i mięsnie brzucha oraz pleców. Dzięki temu poprawi się wygląd Twojej sylwetki, będziesz mieć więcej siły, co za tym idzie wpłynie to pozytywnie na Twoje samopoczucie. Ukształtujesz również świadomość własnego ciała, odnajdziesz balans i jego równowagę. Ćwiczenia z Acro Yogi wymagają niesamowitej koncentracji i wyciszenia organizmu, co pozwoli obniżyć poziom stresu.

Acro Yoga jaki wpływ ma na rozwój dziecka

Dzieci uwielbiają wygłupiać się z rodzicami, a tak jak już pisaliśmy wyżej Acro Yoga to świetna zabawa ! Oprócz tego dziecko uczy się współpracować z drugą osobą, poznaje co to jest odpowiedzialność. Kształtuje w sobie zmysł równowagi, poznaje swoje ciało i uczy się nim balansować. Oczywiście poprawia swoją koordynację i sprawność fizyczną. Warto również dodać, że poprzez ćwiczenia akrobatyczne wzmacnia się jego pewność siebie. A gdy będziesz dużo chwalić swoje dziecko za postępy wzmocnisz w nim także poczucie własnej wartości.

Jak się ubrać i gdzie ćwiczyć Acro Yoge

Acro Yoga wymaga dużo miejsca, dlatego najlepiej ćwiczyć ją na dworze na trawie. Może to być w ogrodzie lub w parku. Przestrzeń wokół powinna być pusta, aby w razie upadku o nic nie uderzyć. Oczywiście jeśli chodzi o strój to musi on być wygodny. Zaleca się dopasowane do sylwetki ciała body.
Zobacz propozycje stroju od naszej firmy dla Ciebie oraz dla Twojego dziecka
Luźne koszulki lub spodnie nie są wskazane, gdyż mogą przeszkadzać w wykonywaniu różnych unoszeń, podwijać się lub zaczepiać o ręce czy nogi. Ćwiczenia wykonuje się na boso, zapewnia to lepszy kontakt z partnerem i większą stabilność.

Przykładowe ćwiczenia z Acro Yogi

Pamiętaj wszystkie ćwiczenia wykonujcie bardzo powoli, bądźcie skoncentrowani, nie rozluźniajcie mięśni!
1. Połóż się na plecach, ułóż swoje stopy na kościach biodrowych dziecka. Chwyćcie się za ręce. Powoli unoś nogi w górę podnosząc dziecko. Ręce musicie mieć proste w stawach łokciowych. Gdy dziecko już będzie w górze, niech powoli prostuje nogi.
2. Połóż się na plecach, a Twoje dziecko niech oprze ręce na Twoich udach. Chwyć jego stopy. Zadanie polega na tym, abyście obydwoje wyprostowali ręce w stawach łokciowych.
3. Połóż się na brzuchu i podnieś się do deski (łokcie oparte przy klatce piersiowej, biodra uniesione nad podłogą), a Twoje dziecko niech spróbuje wykonać klęk podparty na Twoich plecach.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: