Zadzwoń Wiadomość

Wszystko co trzeba wiedzieć o pointach

Wszystko co trzeba wiedzieć o pointach

Zapoznaj się z pointami ...

Każda mała baletnica, nie może doczekać się swoich pierwszych point ! Tancerki tańczące na czubkach palców, poruszają się z taką lekkością, jakby było to coś prostego i naturalnego. Prawda jest inna… Potrzeba wielu lat systematycznych ćwiczeń, aby opanować technikę tańca na pointach.

Co to są pointy?

Pointy to usztywnione baletki, dzięki którym baletnica z łatwością może wspiąć się i tańczyć na czubkach palców.

Krótka historia

Pierwsze wspięcia na czubki palców zapoczątkowała era romantyzmu w XIX w., w której to odbyła się premiera baletu Sylphide. To tam tancerki ubrane w białe spódniczki, które sięgały do połowy łydki, tańczyły leki, uduchowiony taniec, dając wrażenie ulotnych, unoszących się w powietrzu zjaw i nimf.

Początkowo pointy pozwalały jedynie na zaprezentowanie pojedynczych figur, ze względu, że stopa była w nich niestabilna. Latami doskonalono budowę point, dokładano warstwy skóry, tektury, kleju. Tancerki wkładały watę, aby zabezpieczyć palce przed otarciami.

Dziś mamy szeroki wachlarz modeli point do wyboru. Możemy dokładnie dobrać długość, szerokość a nawet twardość point pod swoje stopy, a palce można zabezpieczyć specjalistycznymi wkładkami silikonowymi.

Od kiedy można zacząć ćwiczyć na pointach

Zastanawiasz się od jakiego wieku dziecko może rozpocząć naukę tańca na pointach ? Nie wcześniej niż 10 r/ż. ! Dlaczego ? Otóż wcześniej dziecko nie ma odpowiednio wykształconej stopy pod kątem zarówno fizjologicznym, jak i motorycznym. Zbyt wczesne treningi na czubkach palców mogą również prowadzić do deformacji stopy, oraz poważnych kontuzji. Zwrócić należy również uwagę na sferę psychiczną – małe dziecko nie poczuje satysfakcji z nauki przy towarzyszącym mu bólu.

Ćwiczenia wzmacniające i przygotowujące do tańca na pointach

Zanim rozpoczniesz naukę tańca na pointach, musisz mieć odpowiednio wzmocnione stopy, silne palce i podbicie. Do wzmocnienia stóp przydać się może taśma: w siadzie prostym wykonaj flex i zaczep taśmę- musi być naprężona, wykonaj point cały czas naciągając taśmę, tak aby dawała opór.

Także podstawowe ćwiczenia baletowe takie jak: wspięcia na półpalce, battement tendu przygotowują nas do tańca na pointach. Gdy już zakupimy pierwsze pointy, nauka powinna się rozpocząć od prostych ćwiczeń przy drążku.

Zapraszamy do naszego sklepu baletowego!

Przeczytaj też inne wpisy blogowe:

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Stronie internetowej: (Adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Wpisz kod