Zadzwoń Wiadomość

Taniec współczesny w pigułce

Taniec współczesny w pigułce

Zapoznaj się z tańcem współczesnym

Twoją pasją jest taniec i kochasz wszystko co jest z nim związane ?! Jeśli tak, to koniecznie musisz dowiedzieć się o tańcu współczesnym, który stanowi nową koncepcję otwartej formy.

Zaczynając od podstaw!

Taniec współczesny w Europie powstał na przełomie XIX i XX wieku składając się początkowo z serii miniaturowych obrazów tanecznych. Każdy ruch wykonywany jest na podstawie określonych zasad z wykorzystaniem oddechu i balansu ciała. Ważne jest, aby okazać emocje, ekspresję i gesty, a wiec technika tańca jest tylko dodatkiem, a nie podstawą ruchu.

Te osoby trzeba znać!

Słynne postacie takie jak Loie Fuller, Isadora Duncan, Ruth Saint Denis, Doris Humphrey, Martha Graham, Pina Bausch ustaliły podstawy nauczania free dance, czyli tańca dowolnego, gdzie u jego podstawy jest wyrażenie, tego co czuje tancerz.

Tego nowego nurtu charakterystycznymi cechami stały się:

• Zawieszenie ruchu pomiędzy upadkiem a równowagą;
• Zmiany pozycji i kierunku ruchu;
• Pęd ciała

Taniec współczesny z każdą nową postacią wzbogacał się o nowe wartości. Francois Delsarte uważał, że ekspresję kontroluje napięcie i rozluźnienie mięśni, a więc ostatecznie ruch nasila uczucie, a uczucie zwiększa ruch. Dokonał on podziału ruchu ciała ludzkiego na trzy rodzaje:

1) Głowa – sfera intelektualną;
2) Tułów- sfera emocjonalna
3) Kończyny – sfera fizyczna

Nowy koncepcja…

Kolejne lata przyniosły nową koncepcję tańca współczesnego, którą określano jako postmodern dance. Amerykanin Merce Cunningham głosił, że elementy kompozycji tańca takie jak: przestrzeń, choreografia i muzyka, mają stanowić jedność. Taniec jest ciągiem logicznych ruchów, które wynikają z przeżyć płynących z serc ludzkich.

A jak to jest dzisiaj!

XX wiek to okres ciągłych zmian i rozwoju tańca. Taniec współczesny zyskał wielu pasjonatów i naśladowców, ze względu na swoją otwartą formę. Choć łączy technikę tańca klasycznego, jazzowego i modern dance to pozwala na rozwój wielu eksperymentalnych nurtów. Artyści poprzez swoje doświadczenia poszukują własnej metodyki nauczania i kreują indywidualny styl.

Zapraszamy do naszego sklepu baletowego!

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: