Zadzwoń Wiadomość

Balet jako forma leczenia wad postawy u dzieci

Balet jako forma leczenia wad postawy u dzieci

Co to jest wada postawy?

Wada postawy to zespół nieprawidłowości postawy, można to zdefiniować jako niewielkie pojedyncze odchylenia od prawidłowej postawy ciała. Koryguje się je za pomocą odpowiednio dobranymi ćwiczeniami biernymi i czynnymi. Wczesne wykrycie wady może zapobiec jej dalszemu pogłębianiu, a nawet rozwojowi kolejnych odchyleń od normy. Do najczęstszych wad u dzieci wyróżnia się wady kręgosłupa takie jak skolioza i kifoza, oraz wady kończyn dolnych do których zaliczamy koślawość kolan i płaskostopie.
A czy wiesz, że na zajęciach z baletu wykorzystywane są ćwiczeniaprzyrządy, które hamują rozwój wyżej wymienionych wad postawy ?

Najczęstsze wady kręgosłupa:

Kifoza – jest to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Na zajęciach baletowych kładzie się duży nacisk na prostą sylwetkę. Zaczynając już od ćwiczeń parterowych, w których to należy „przyklejać” całą powierzchnię pleców do podłogi, poprzez ćwiczenia w siadzie przy maksymalnie prostych plecach, aż kończąc na poruszaniu się utrzymując cały czas ramiona w dole.
Skolioza – jest to boczne skrzywienie kręgosłupa. Ćwiczenia elongacyjne, czyli wyciągające ciało to podstawa zajęć baletowych. W trakcie tych ćwiczeń wydłużane są mięśnie skrócone, a wzmacniane mięśnie wydłużone. Dzieci poprzez chodzenie na półpalcach starają się „dotknąć sufitu”, lub zamieniają się w żyrafy rywalizujące która ma dłuższą szyję. Nauczyciel zawsze sprawdza równą linię ramion i w razie nieprawidłowości koryguje postawę dziecka.

Wady kończyn dolnych

Koślawość kolan – charakteryzuje się ułożeniem nóg w literę X, kolana i palce zamykają się do wewnątrz. Nie ma co tu za dużo pisać. Wszyscy wiemy, że ćwiczenia baletowe głównie opierają się na wykręcaniu nóg na zewnątrz. Każda pozycja, postawa ciała powinna zmuszać wewnętrzne mięśnie nóg do pracy, dzięki czemu nogi nie będą zamykać się do środka.

Płaskostopie –
jest to zniekształcenie stopy, które polega na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, skutkiem czego staje się ona płaska. Zaczynając od podstawowych ćwiczeń na podłodze point- flex, poprzez coraz to bardziej skomplikowane zadania, w których to zawsze stopa musi być naciągnięta, kończąc na wspinaniu się na półpalce, prowadzi do tego, że w stopie wykształca się łuk i formuje się do odpowiedniego kształtu.

Nie czekaj, działaj !

Wady postawy można skorygować w każdym wieku. Jeśli zauważasz u swojego dziecka jakąś nieprawidłowość w postawie, a dodatkowo ono uwielbia ruch i taniec, to nie zwlekaj i zapisz je na zajęcia z baletu.

Zapraszamy do naszego sklepu baletowego!

Przeczytaj też inne wpisy blogowe:

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Stronie internetowej: (Adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Wpisz kod