Zadzwoń Wiadomość

Regeneracja organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym – podpowiadamy jak to zrobić najlepiej

Regeneracja organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym – podpowiadamy jak to zrobić najlepiej

Znaczenie regeneracji mięśni i ciała

Odpoczynek po intensywnym treningu tanecznym jest niezbędny dla prawidłowej regeneracji mięśni. Odpoczywając dajemy naszemu organizmowi możliwość odbudowania zasobów energetycznych. Poza tym chwila oddechu pozwala uniknąć przetrenowania, kontuzji, działa korzystnie na odzyskaniu sił i motywacji. Przyczynia się również do zwiększenia wydolności, dzięki czemu za każdym razem można uzyskiwać coraz lepsze wyniki taneczne.

Przede wszystkim dobry sen

Podstawą odpoczynku jest skuteczny sen trwający ok 8 h w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Warto również zadbać, aby sypialnia była dobrze przewietrzona. Dzięki temu zwiększona zostanie ilość hormonu wzrostu, która ułatwia proces odbudowy tkanek.

Masaż całego ciała

Główną funkcją masażu jest rozluźnienie mięśni, przyczepów, więzadeł. Jednak nie zawsze jest możliwość udania się do specjalisty, dlatego każdy tancerz powinien posiadać roller lub wałek do masażu. Doskonale masuje napięte partie mięśniowe poprawiając ich elastyczność i kurczliwość.

Kąpiel – relaks ciała i duszy

Kąpiel w ciepłej bądź gorącej wodzie ma za zadanie przynieść rozluźnienie, ulgę, zmniejszyć napięcie mięśniowe - jest przeznaczona dla osób, które wykonały trening taneczny o niskiej intensywności. Natomiast kąpiel w zimnej wodzie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu uniknąć można skurczu mięśni, czy obrzęku- polecana jest osobom, które wykonały trening o wysokiej intensywności. Jest też trzeci sposób kąpieli tzw. kontrastowy, który polega na przemiennym zanurzaniu się w zimnej oraz ciepłej wodzie, czyli dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a następne do ich rozszerzenia, dzięki czemu zostanie zwiększony przepływ krwi i metabolizm.

Solanka – ukojenie dla zmęczonych mięśni

Solanka poprzez swoje zdrowotne właściwości zyskała dużą popularność wśród osób aktywnych fizycznie w tym tancerzy. Jest to kąpiel w wodzie która zawiera duże ilości jonów sodowych, związków siarki, magnezu, wapnia, potasu i bromu. Kąpiel solankowa działa leczniczo na narząd ruchu, zmniejsza napięcie mięśniowe, pomaga w przypadku urazów kostno-stawowych.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe:

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Stronie internetowej: (Adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Wpisz kod