Zadzwoń Wiadomość

Dieta baletnicy - co jeść żeby być w odpowiedniej formie?

Dieta baletnicy - co jeść żeby być w odpowiedniej formie?

Zbilansowana dieta

W zawodzie tancerza bardzo istotne jest posiadanie smukłej, wyrzeźbionej sylwetki. Aby taki efekt uzyskać należy trzymać się odpowiednio zbilansowanej diety w skład której wchodzą tłuszcze, białka i węglowodany. Tancerz dziennie powinien spożywać od 3 – 5 posiłków, tak aby nie czuł głodu ani też przejedzenia.

Rola białka

Białko bierze udział w procesie wzrostu i regeneracji tkanek mięśniowych. Stanowi rezerwowe źródło energii oraz uczestniczy w regulacji metabolizmu aby cieszyć się przez cały dzień płaskim brzuchem i nie odczuwać dyskomfortu jakim są wzdęcia warto zjeść na śniadanie np jajecznicę.

Rola tłuszczy

Tłuszcze pomagają wchłaniać się witaminom takim jak A, D, E i K. Ponadto są również źródłem energii. Ich obecność w organizmie jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, nerwowego, płciowego oraz narządu wzroku . Dlatego warto dodać np. łyżkę oliwy do ulubionej sałatki.

Rola węglowodanów

Węglowodany to inaczej cukry, które stanowią główne źródło energii. Gromadzą się w mięśniach oraz w wątrobie pod postacią glikogenu. Funkcją glikogenu wątrobowego jest utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi w okresach między posiłkami. Glikogen mięśniowy jest natomiast niezbędny do prawidłowej pracy mięśnia - musi szybko zaopatrzyć go w energię. Należy regularnie odbudowywać zapasy glikogenu, aby mieć siłę i nie czuć się osłabionym.

Nawodnienie

Podstawą diety tancerza jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zapewnia to prawidłowe funkcjonowanie oraz zdrowy i świeży wygląd skóry. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się woda mineralna lub woda z cytryną

Witaminy

Należy starać się jeść produkty bogate w witaminę z grupy B, czyli np. ryż, kiełki zbożowe, makaron, chleb pełnoziarnisty. Dzięki temu uzyskamy lepszą przemianę tłuszczy w energię. W diecie nie może zabraknąć również witaminy C, dzięki której jest szybko wchłaniane żelazo i która dba o układ odpornościowy.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe:

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Stronie internetowej: (Adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Wpisz kod