Zadzwoń Wiadomość

Stopy baletnicy - co jest prawdą, a co nie?

Stopy baletnicy - co jest prawdą, a co nie?

Przerysowany obraz stóp baletnicy

W Internecie znaleźć można wiele ciekawych, czasem przerażających zdjęć jak wyglądają stopy baletnicy po ściągnięciu point. Jednak nie można wierzyć we wszystko co się widzi, przeważnie są to zdjęcia nadinterpretowane i rzadko kiedy tancerka doprowadza swoje stopy do stanu destrukcji. Fakt, zdarza się, że stopy po intensywnym treningu mogą być opuchnięte, zdarte, ale każda tancerka też wie kiedy należy dać swoim stopom odpocząć.

Jak baletnica powinna chronić stopy

Przede wszystkim nauki tańca na pointach nie powinny rozpoczynać dziewczynki poniżej 10 roku życia, gdyż ich układ kostno-stawowy nie jest jeszcze przygotowany na takie obciążenie, mówiąc prościej jest jeszcze zbyt elastyczny. Tak jak kiedyś upychało się watę, a czubki palców pojedynczo zaklejało się plastrem, tak teraz istnieje mnóstwo modeli wkładek wykonanych z miękkiego materiału lub silikonu, które skutecznie uchronią stopy przed kontuzją. Również teraz pointy są znacząco wygodniejsze, lepiej wyprofilowane, jest szeroki wachlarz modeli – tak aby dostosować długość i szerokość a nawet miękkość point do swojej stopy. W przypadku skaleczenia warto zastosować specjalistyczne proszki, które mają natychmiastowe działanie i szybciej leczą powstałe rany. I przede wszystkim, gdy czujemy, że stopy już są zmęczone, należy przebrać pointy na baletki i dać chwilę odpoczynku.

Najczęściej występujące dolegliwości

Należy pamiętać, że dolegliwości stóp mogą wynikać z predyspozycji danej osoby.
Zdarcie skóry na palcach – w przypadku delikatnej skóry, warto wówczas przed założeniem point dodatkowo obkleić palce plastrem;
Haluksy – powstaje poprzez nadwyrężenie budowy stawu, wówczas paluch odchyla się w kierunku pozostałych palców stopy, w wyniku tworzy się bolesne uwypuklenie z boku stopy.
Odpadający paznokieć – zdarza się tak, gdy paznokcie są słabe i łamliwe;

Regeneracja – domowe sposoby na zmniejszenie obrzęku stóp

Gdy już się pojawią opuchnięte stopy warto:
• położyć się na plecach z uniesionymi nogami
• zastosować specjalistyczne maści.
• świetnie sprawdzi się również wymoczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub z octem jabłkowym.
• wykonać masaż przy użyciu np. szczotki do ciała

Przeczytaj też inne wpisy blogowe:

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Stronie internetowej: (Adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Wpisz kod