Zadzwoń Wiadomość

Książki o balecie dla każdego - po jakie tytuły warto sięgnąć?

Książki o balecie dla każdego - po jakie tytuły warto sięgnąć?

Warto czytać !

W dobie Internetu coraz rzadziej sięgamy po książki – a szkoda. Opowieści, które niekiedy nas dotyczą potrafią zmienić nasz punkt widzenia. Są też takie, dzięki którym zyskamy wartościową wiedzę. O to nasze propozycje dla wszystkich miłośników tańca warte przeczytania.

Zofia Czechlewska "Historia Tańca"

Jest to książka która w bardzo przejrzysty i przystępny sposób prezentuje historię tańca oraz postacie które tworzyły taniec, a ich artystyczna działalność zasłynęła na całym świecie. Ponadto książka doskonale systematyzuje wiedzę oraz inspiruje do poszukiwania nowych form tanecznych.

Jacek Marczyński "Dziesięć tańczących kobiet"

”Bulwersowały, kochały, walczyły o swoje miejsce w świecie baletu, ale przede wszystkim zmieniały oblicze współczesnego tańca. Dla jednej z nich Ravel skomponował słynne Bolero, inna kształciła umiejętności taneczne m.in. Lizy Minelli i Diane Keaton, kolejna oskarżyła Beyoncé o plagiat, jeszcze inna była żona ambasadora Panamy. Jak pracowały? Jak wyglądało ich barwne życie? Która z pań zasługuje na miano królowej wśród tańczących kobiet?”

Jan Stanisław Witkiewicz „Maria Krzyszkowska. Taniec był moim życiem”

Lata 30 XX w. historia opisująca osiągnięcia wybitnej tancerki Marii Krzyszkowskiej. Była ikoną polskiego baletu, otrzymała tytuł primaballerina assoluta. Po skończonej karierze scenicznej poświęciła się nauczaniu następnych pokoleń tancerzy. Urzekające jest w tej historii, to, że balet przedstawiony jest jako ulotna chwila, tancerki wiek średni rozpoczyna się od trzydziestki.

Jacopo Rotta Pierwsze kroki w baletkach

”Autor oprowadza czytelników po tanecznym świecie młodych tancerek i tancerzy.” Przedstawiona jest sala baletowa na której dzieci rozpoczynają zajęcia i z dumą będą prezentować poznane kroki. Książka umożliwia zanotowanie własnych wspomnień z lekcji tańca w pamiętniku – który znajduje się na końcu książki. Książka powstała z myślą o najmłodszych dzieciach których pasją jest balet.

Misty Copeland Balerina. Życie w tańcu

„Poruszające, chwytające za serce wspomnienia Misty Copeland – czarnoskórej solistki prestiżowego American Ballet Theatre. Gdy została odkryta dla baletu, mieszkała w tanim motelu przy autostradzie, walcząc z pięciorgiem rodzeństwa o miejsce do spania na podłodze. Jej matka wciąż zmieniała partnerów i miejsca pobytu. Tymczasem wystraszona trzynastolatka okazała się cudownym dzieckiem sceny, samorodnym talentem.”

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: