Zadzwoń Wiadomość

Od kiedy zacząć naukę baletu – jaki wiek jest odpowiedni?

Od kiedy zacząć naukę baletu – jaki wiek jest odpowiedni?

Najlepiej jak najwcześniej

Oczywiście nigdy nie jest za późno na naukę, jednak aby jak najlepiej opanować trudną technikę tańca klasycznego i rozciągnąć ciało najlepiej to zrobić jak najwcześniej, zwłaszcza jeśli dziecko już od najmłodszych lat przejawia predyspozycję do baletu i kocha tańczyć.

Balet dla trzy i czterolatków

To nie prawda, że dziecko w tym wieku jest za małe na zajęcia – pod warunkiem, że lekcje są prowadzone na odpowiednim poziomie rozwoju dziecka. Takie lekcje baletu mają za zadanie wprowadzić małą tancerkę poprzez wyobraźnię, muzykę, ruch w świat tańca. Na zajęciach nie ma nacisku na technikę – bo takie dziecko nie ma jeszcze wykształconej świadomości ciała. Nie ma też intensywnych ćwiczeń rozciągających – aby nie zrazić do dalszych ćwiczeń. Wszystko jest w formie zabawy, opowieści ruchowej, przez którą dziecko stopniowo nabywa nawyków ruchowych.

Jak często ? Zajęcia raz w tygodniu na początek zupełnie wystarczą.

Balet dla pięć i sześciolatków

Małe dziecko ma miękkie stawy przez co łatwiej i mniej boleśnie się rozciąga, dlatego warto w tym wieku wykonywać systematycznie ćwiczenia gibkościowe. Zajęcia z pięć i sześciolatkami to mieszanina – trochę techniki, objaśniania (ale nie za dużo, bo takie dziecko szybko się nudzi) i trochę zabawy z wykorzystaniem nowo poznanych elementów. W tym wieku dzieci już bez problemu opanują prostą sylwetkę, zdarzy im się nawet naciągnąć nogę :)

Jak często: Optymalną ilością zajęć będzie dwa razy w tygodniu.

Balet dla siedmiolatków i ośmiolatków

Jeśli wcześniej nie zapisałaś dziecka na balet to siedmiolatek i ośmiolatek też sobie znakomicie poradzi. U takich dzieci jest już znacznie większa świadomość ciała, potrafią bardziej skupić się na technice wykonania. Z każdymi zajęciami potrafią doskonalić ruch. Zaczynają rozumieć ćwiczenia i doceniać ich kunszt. Jednak oczywiście nie może zabraknąć zabaw i improwizacji tanecznych. Warto również w tym wieku wzbogacić edukację taneczną o zajęcia akrobatyczne.

Jak często: Dwa razy w tygodniu + jeden raz dodatkowe zajęcia z gimnastyki.

Starsze dzieci na balecie

Czy dziewczynka dziesięcioletnia lub starsza może pójść na balet ? Oczywiście, że tak! Szkoła baletowa rozpoczyna się właśnie od 4 klasy podstawówki – tylko, że tam zajęcia odbywają się codziennie i nie tylko z tańca klasycznego. Jednak jeśli myślimy o lekcjach dodatkowych dla starszego dziecka, które dodatkowo przejawia predyspozycje to na pewno jest w stanie wypracować technikę na wysokim poziomie. Musi tylko pamiętać, aby systematycznie tj. codziennie się rozciągać i wzmacniaj mięśnie ciała.

Jak często? Częstotliwości zajęć 3 - 4 razy w tygodniu.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: