Zadzwoń Wiadomość

Arabesque - co to jest?

Arabesque - co to jest?

Terminologia tańca klasycznego

W XIX w. włoski tancerz i choreograf Carl Basis opisał lekcję tańca klasycznego w języku francuskim. Wszystkie pozy, sekwencję kroków, ćwiczenia mają swoją nazwę, dzięki czemu są one rozumiane przez wszystkich zawodowych tancerzy na całym świecie.

Arabesque – należy do podstawowych pozycji baletowych

Arabesque jest to pozycja ciała, korpus ustawiony na jednej wykręconej nodze tzw. opornej, druga noga wyciągnięta do tyłu, wyprostowana i wykręcona, może być postawiona na podłodze lub uniesiona (im wyżej tym efektowniej). Plecy należy trzymać proste, nie wolno pochylać się do przodu. Wykonując pozę arabesque powinno towarzyszyć uczucie jakby plecy miały się „połączyć” z unoszoną nogą.
Agryppina Waganowa opracowała 4 pozy arabesque – różnią się od siebie ustawieniem korpusu i rąk. 

I arabesque

Stojąc lewym bokiem do przodu: prawa noga – oporna, prosta, wykręcona stoi na podłodze, lewa noga wyprostowana wyciągnięta do tyłu. Prawa ręka wyciągnięta do przodu, lewa ręka wyciągnięta do boku. Ramiona ustawione równo z biodrami (druga strona analogicznie stojąc prawym bokiem do przodu)

II arabesque

Stojąc lewym bokiem do przodu: prawa noga – oporna, prosta wykręcona stoi na podłodze, lewa noga, prosta wyciągnięta do tyłu. Prawa ręka wyciągnięta do boku, lewa ręka wyciągnięta do przodu. Ramiona ustawione równo z biodrami (druga strona analogicznie stojąc prawym bokiem do przodu)

III arabesque

Stojąc lewym bokiem do przodu: lewa noga oporna, prosta wykręcona stoi na podłodze, prawa noga prosta wyciągnięta do tyłu. Prawa ręka wyciągnięta do przodu, lewa ręka wyciągnięta do boku. Ramiona ustawione równo z biodrami (druga strona analogicznie stojąc prawym bokiem do przodu)

IV arabesque

Stojąc lewym bokiem do przodu: lewa noga oporna, prosta, wykręcona stoi na podłodze, prawa noga wyciągnięta prosta do tyłu. Prawa ręka wyciągnięta do tyłu, lewa ręka wyciągnięta do przodu. Lewę ramię lekko cofnięte w tył (druga strona analogicznie stojąc prawym bokiem.)

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: