Zadzwoń Wiadomość

Czym jest pilates? Poznaj jego efekty!

Czym jest pilates? Poznaj jego efekty!

Co to jest pilates ?

Pilates jest to innowacyjny system kształtowania sylwetki poprzez zastosowanie metody łączenia umysłu i ciała. Stanowi bezpieczną i efektowną formę ćwiczeń do wykonania zarówno w domu jak i na sali gimnastycznej. Systematyka ich wykonywania poprawia postawę ciała, siłę mięśni tułowia, zwiększa wydolność oddechową i wpływa pozytywnie na układ krążenia. Ma ogromne znaczenie w kształtowaniu koordynacji i gibkości ciała. Ćwiczenia idealnie nadają się dla osób w każdym przedziale wiekowym. 

Głębokie oddychanie to podstawa pilatesu

Oddychanie stanowi kluczową kwestię pilatesu. Najważniejsze jest nauczyć się oddychać prawidłowo czyli przeponą. Oddychanie klatką piersiową powoduje nadmierne napięcie mięśni ramion i szyi. Podczas ćwiczeń należy wdychać powietrze przez nos i wydychać przez usta. Podczas głębokiego wdechu powietrze przepływa nisko i szeroko do płuc rozszerzając klatkę piersiową na boki i w tył. Robiąc wydech równocześnie podnoszą się mięśnie przepony miedniczej, jednocześnie powinny być zaciśnięte mięśnie brzucha do kręgosłupa. Takie oddychanie pozwoli aktywować mięśnie całego tułowia.

Jak się ubrać na pilates

Strój pod żadnym pozorem nie może ograniczać ruchów ciała. Najlepiej sprawdzą się sportowe, lub bawełniane legginsy i założona do nich koszulka wykonana z dobrze przepuszczającego powietrze materiału. Pełen komfort w czasie ćwiczeń zapewni założone body gimnastyczne, dzięki czemu plecy ani brzuch nie będą odsłonięte w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Pilates - przykłady ćwiczeń

Jedynie czego potrzebujesz do ćwiczeń, dla poprawy komfortu jest mata treningowa i kawałek pustej podłogi. Rozłóż matę i do dzieła !
1. Unoszenie miednicy – połóż się na plecach, nogi zgięte w kolanach, rozstawione na szerokość bioder, ręce ułożone wzdłuż tułowia. Z wydechem unoś powoli biodra, zatrzymaj tą pozycję robiąc wdech, a następnie opuszczając biodra ponownie wykonaj wydech.
2. Wykonywanie ruchów okrężnych jedną nogą – w leżeniu na plecach unieś jedną nogę w kierunku sufitu. Następnie wykonuj ruch okrężny – jakbyś na suficie rysowała koła, jednocześnie napinaj mięśnie brzucha nie odrywając bioder od podłogi. Następnie ćwiczenie wykonaj na drugą nogę.
3. Koci grzbiet – w klęku podpartym ręce ustawione na szerokość barków, nogi na szerokość bioder. Robiąc wdech głowę odchyl do tyłu, a klatkę piersiową skieruj do podłogi, ściągając łopatki do siebie, następnie podczas wydechu brodę przyklej do klatki piersiowej a plecy kieruj do sufitu.
4. Rozciąganie obu stron ciała w pozycji stojącej – Nogi rozstawione na szerokość bioder, wyciągnij jedną rękę do sufitu drugą kieruj do podłogi i wykonaj wdech, podczas wydechu rękę uniesioną w górze skieruj w bok w przeciwną stronę (jeśli lewa ręka to przechyl się w prawo). Robiąc wydech wróć do pozycji wyjściowej.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: