Zadzwoń Wiadomość

Dziadek do orzechów – jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych

Dziadek do orzechów – jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych

Spektakl baletowy "Dziadek do orzechów" - Podstawowe informacje

„Dziadek do orzechów” to jeden z najsłynniejszych baletów-feeria w 2 aktach. Libretto stworzył Marius Petipa, muzykę skomponował Piotr Czajkowski, natomiast choreografia powstała dzięki Lew Iwanowicz Iwanow. Prapremiera odbyła się w Petersburgu w Teatrze Maryjskim 6.12.1892r.
Postacie występujące w „Dziadku do orzechów”
• Drosselmeyer – konstruktor zabawek, ojciec chrzestny Klary
• Klara • Dziadek do Orzechów
• Radca i jego żona – rodzice Klary,
• brat Klary • goście radcy i ich dzieci
• Wieszczka Cukrowa
• Król Myszy

Dziadek do orzechów libretto - akt I

Jest Boże Narodzenie, w domu Radcy trwają przygotowania, ubierana jest choinka, ozdabiany dom. Stopniowo pojawiają się zaproszeni goście. Wśród przybyłych obecny jest Drosselmeyer – ojciec chrzestny Klary, któremu przypadła rola rozdawania prezentów. Klara otrzymała piękną lalkę, niestety jej brat psocąc się ją zepsuł. Dlatego Klara na otarcie łez otrzymuje Dziadka do Orzechów. Prezentem tym jest zauroczona. Przyjęcie trwa, goście wspaniale spędzają czas. Brat Klary nadal się psoci, tym razem psując Dziadka do Orzechów. Na szczęście Drosselmeyer potrafi naprawić zabawkę. Gdy przyjęcie dobiega końca, goście wracają do swych domów, a Klara przytulając Dziadka do Orzechów zasypia w fotelu. I nagle pojawia się Klarze sen, widzi myszy wychodzące zza choinki. Dziadek do Orzechów ożywa i rozpoczyna walkę wraz z żołnierzami przeciwko myszom. Do boju wkraczają armaty i wraz z pomocą Klary zwyciężają. Wkrótce Klara z Dziadkiem do Orzechów podążają do Krainy Słodyczy.

Dziadek do orzechów libretto - akt II

Klara wraz z Dziadkiem do Orzechów i Drosselmeyerem przemierzają przez Krainę Słodyczy. Napotykane postacie są ożywiane przez Drosselmeyera. Odwiedzają Cukrową Łąkę, Bramę Łakomczuchów, Gwiazdkowy Las. Następnie trafiają do Cukierkowa – stolicy Cukierkowej Krainy, w której znajduje się Marcepanowy Pałac. W cukierkowym świecie panuje bajkowa atmosfera. Wszyscy są szczęśliwi i weseli, a krainą włada Wieszczka Cukrowa, która serdecznie wita swoich nowoprzybyłych gości. Klara i Dziadek do Orzechów mogą podziwiać tańce charakterystyczne: do których należą: Taniec wieszczki cukrowej, Taniec hiszpański, Taniec arabski, Taniec chiński, Taniec rosyjski, Taniec pasterski. Na koniec podziwiać można przepiękny Walc kwiatów. Klara jest zachwycona, jednak wkrótce budzi się w fotelu z zabawką w ramionach.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: