Zadzwoń Wiadomość

Jak zacząć ćwiczyć ? Polub z nami sport i aktywność fizyczną

Jak zacząć ćwiczyć ? Polub z nami sport i aktywność fizyczną

Od jutra zacznę ćwiczyć ! – Ustal sobie cel

A dlaczego nie od dzisiaj ? Teraz ? Odpowiedz sobie na jedno najważniejsze pytanie… Dlaczego chcesz zacząć ćwiczyć. Jeśli odpowiedź brzmi: „bo chcę mieć wysportowaną sylwetkę” „bo chcę się lepiej czuć i być zdrowy” „bo chcę wzmocnić mięśnie i mieć więcej energii” to możemy zaczynać! Jeśli odpowiedź będzie brzmiała „bo taki jest trend i inni ćwiczą” to niestety, ale nic z tego nie wyjdzie. Najważniejsza jest osobista motywacja, bo to ona napędza nas do działania, zwłaszcza podczas kryzysu – a ten na pewno nadejdzie.

Znajdź czas – niech trening znajdzie się na liście Twoich obowiązków

Marzy Ci się siłownia, ale boisz się kompromitacji i tego, że inni będą Cię oceniać? Po pierwsze nikt kto zna etykę zdrowego stylu życia nie będzie Cię oceniać, a resztą osób nie warto się przejmować ;) A jeśli Cię to nie przekonuje to zacznij wzmacniać ciało w domu. Gdy rozpoczynasz przygodę z treningami trzymaj się złotej zasady „małymi krokami do przodu”. Zbyt duża dawka ćwiczeń na raz może spowodować, że nie będziesz miał siły na kolejne treningi. Lepiej mało, a systematycznie. Kryterium sukcesu : mierz siły na zamiary. Z każdym treningiem mięśnie będą silniejsze, dzięki czemu stopniowo będziesz mógł intensywniej ćwiczyć. Nie istnieje wymówka „nie mam czasu”, bo „dla chcącego nic trudnego!”, pół godziny dziennie zawsze się znajdzie. A pamiętaj, że nikt nie zadba o Ciebie jeśli Ty sam tego nie zrobisz.

Ćwiczenia dla początkujących

Przygotuj matę – znacząco wpływa na komfort podczas wykonywania ćwiczeń. Zacznij od rozgrzewki, dzięki którym rozruszasz i przygotujesz stawy i mięśnie. Następnie rozpocznij od podstawowych ćwiczeń:

  • 50 x brzuszków,
  • 20 x nożyce poprzeczne,
  • 20 x pompek (mogą być damskie),
  • 1 - 3 min skoków przez skakankę,
  • 30 sek. pozycja w desce (plank),
  • przez 1 min. wykonuj pajacyki – te ćwiczenia zna każdy, chociażby ze szkoły podstawowej :)
Na koniec treningu nie zapomnij o prostych ćwiczeniach rozciągających, takich jak: w siadzie pochylenie się do złączonych, prostych nóg, w rozkroku skłony do nóg. Świetnie się sprawdzą również ćwiczenia z jogi takie jak: kobra, pozycja trójkąta (Utthita Trikonasana) lub Pies z głową w dole. Do ćwiczeń rozciągających możesz również użyć taśmy oporowej.

Przydatne akcesoria i przybory do ćwiczeń – gumy oporowe

Doskonale we wzmacnianiu mięśni sprawdzą się gumy oporowe typu POWER BAND. Zapewniają one wszechstronny trening działający na sprawność i kondycję fizyczną. Gumy te mają zróżnicowany zakres oporu, dzięki czemu pozwalają dostosować ćwiczenia do poziomu zaawansowania i sukcesywnie zwiększać obciążenie, co sprawia że mięśnie będą równomiernie nabierać siły. Jeśli chcemy skupić się na mięśniach nóg, bioder czy pośladkach doskonale posłużą nam gumy typu HIP BAND wykonane z mocnej, odpornej na uszkodzenia bawełny z dodatkiem lateksu, są bardzo wygodne w użyciu i pozwalają na szeroki dobór ćwiczeń. Natomiast podczas wzmacniania mięśni ramion, pleców, brzucha świetnie sprawdzi się zestaw treningowy, który zawiera nie tylko gumy o zmiennym oporze, ale i uchwyty, zaczep na drzwi oraz opaski na kostki, co umożliwia naprawdę efektowny trening.

Aplikacje do ćwiczeń – czemu nie ?!

Sprawdzaj, kontroluj, pomóż sobie za pomocą aplikacji, których w obecnych czasach nie brakuje. Dzięki aplikacjom ustawisz sobie porę treningu, czas trwania, znajdziesz tam również wartościowe ćwiczenia i porady żywieniowe, więc dlaczego z tego nie skorzystać ?

Bądź silny !

Odpowiednia motywacja to klucz do sukcesu ! Nie odpuszczaj - najgorzej zawsze zacząć. Już może Ci się wydawać, że „dziś nie dasz rady”, a gdy tylko rozpoczniesz poczujesz w sobie energię i stopniowe uwalnianie endorfin, które po skończonym treningu przyniosą ogromną radość i satysfakcję. Bądź z siebie dumny. Dbaj o siebie !

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: