Zadzwoń Wiadomość

Balet - jak ćwiczyć w domu?

Balet - jak ćwiczyć w domu?

Czy balet można ćwiczyć w domu?

Bywają sytuację, które uniemożliwiają nam pójście na trening, lekcję gimnastyki czy baletu. Niekiedy jest to krótki czas, a niekiedy taka przerwa może trwać bardzo długo, co niestety ma bardzo negatywne odzwierciedlenie na naszą sprawność oraz kondycję fizyczną. Balet to technika bardzo wymagająca, bez systematycznej pracy i wysiłku nie będzie efektów. Czy dla zwiększenia swoich umiejętności zawsze potrzebna jest sala baletowa? Czy można ćwiczyć balet w domu? Jak ćwiczyć, żeby stawać się coraz lepszym? „Dla chcącego nie trudnego” – nie potrzebujesz dużo miejsca, ani profesjonalnego sprzętu. Wystarczą chęci, odrobina silnej woli i pasja do tańca.

Strój baletnicy

Balet to kultura, estetyka i precyzja, dlatego zawsze, nie zależnie od tego w jakich warunkach ćwiczymy należy zadbać o wygląd i wygodny strój do ćwiczeń. Wykonując wszystkie ćwiczenia, nie możemy myśleć o tym, że koszulka nam się podwija, spodenki spadają, albo włosy wpadają do oczu. Nawet do ćwiczeń w warunkach domowych ubieramy się tak jak na lekcję baletu:
• Wygodne, dopasowane do ciała body baletowe;
• Profesjonalne rajstopy do baletu lub legginsy – szerokie spodnie dresowe nie sprawdzą się, gdyż materiał będzie przeszkadzać w trakcie wykonywania ćwiczeń;
Baletki – specjalistyczne buty do tańca najlepiej, aby były płócienne, miękkie, wygodne, mające antypoślizgową, dwudzielną podeszwę;
• Nie zapominamy o estetycznym spięciu włosów, aby niesforne kosmki nie wpadały do oczu.

Jakie ćwiczenia baletowe wykonywać ?

Ćwiczenia wykonujemy takie jak na sali baletowej. Zaczynamy jak zawsze od rozgrzewki całego ciała, wykonujemy ćwiczenia takie jak point – flex, rozciągamy nogi w pachwinach, wykonujemy skłony do nóg, przeginamy plecy w tył. Do ćwiczeń kształtujących piękne baletowe stopy można wykorzystać rewelacyjny przyrząd taki jak foot stretcher, wystarczy położyć stopę na desce w wyznaczonym – specjalnie wyprofilowanym miejscy, nałożyć silikonową nakładkę na przód stopy i stopniowo prostować kolano, aż do momentu bólu. W tej pozycji wytrzymać jak najdłużej, a następnie zmienić nogę. Również doskonałą formą rozgrzewki są ćwiczenia barre oul sol – ćwiczenia te wykonuje się na podłodze w pozycji siedzącej lub leżącej, zawierają elementy rozciągające oraz wzmacniające całe ciało bez obciążenia kręgosłupa. Technika ta pozwala na poszerzenie zakresu ruchomości stawów, a także doskonale wzmacnia więzadła i mięśnie. Ponadto zastosowanie tego typu rozgrzewki świetnie kształtuje świadomość własnego ciała.

Czym zastąpić drążek?

Lekcja baletu niewątpliwie wszystkim kojarzy się z ćwiczeniami przy drążku. Drążek służy do podpierania się podczas odgórnie ustalonej sekwencji ćwiczeń, należą do nich:
• Demi plie et grand plie
• Battement tendu
• Battements tendu jete
• Rond de jambe par terre
• Battement fondu
• Battements frappe
• Petit battement
• Adagio
• Grand battement
Ćwiczenia te uczą utrzymywania prawidłowej postawy, aplomb czyli równowagi zarówno na całych stopach jak i na półpalcach, rozciągają ciało, wzmacniają mięśnie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ćwiczeniach baletowych przy drążku zajrzyj tutaj: Podstawowe ćwiczenia baletowe przy drążku.  
Nie każdy oczywiście może zamontować sobie taki drążek na ścianie we własnym domu, ale można poszukać alternatywy. Drążek zastąpić może parapet, stół, biurko, a nawet krzesło z oparciem- tylko nie należy zbyt mocno się opierać. Doskonale również sprawdzi się drążek rozporowy, który w łatwy sposób można zamontować w drzwiach, a po skończonych ćwiczeniach szybko zdjąć.

Ćwiczenia z baletu bez drążka

W lekcji baletu nie można pominąć ćwiczeń tzw. na środku bez pomocy drążka. Ćwiczenia te mają na celu udoskonalenie techniki, równowagi, płynności ruchów. W warunkach domowych, gdzie przestrzeń jest dość mocno ograniczona warto wykonać takie ćwiczenia jak:
• Port de bras – ruch rąk
• Temp lie – grupa ruchów, które doskonalą równowagę i koordynację
• Battement tendu, z wykorzystaniem pozy passe
• Skoki takie jak: saute, echappe, changements, assemble
• Piruety i obroty – z tym bardzo ostrożnie, aby się nie przewrócić i nie rozbić sobie głowy. Każdy piruet wykonywać pojedynczo, spokojnie i precyzyjnie, poprzedzać go pozą passe. Do udoskonalanie umiejętności nie tylko obrotów, ale i balansowania ciałem, utrzymywania równowagi świetnie posłuży niepozorna deseczka o nazwie turn board – jej specjalistyczny kształt zapewnia szeroki wybór ćwiczeń, które w szybki sposób wpłynął pozytywnie na sprawność, koordynację i technikę.

Muzyka do baletu

W dobie Internetu, You Tub’a, Tidal’a, Spotify’a itd. to żaden problem znaleźć specjalistyczną muzykę klasyczną. Dzięki wielu aplikacjom dostępne są gotowe playlisty, które zawierają muzykę pod dane ćwiczenie. Warto lekcję baletu samemu sobie wcześniej przygotować i systematycznie ją powtarzać. Pozwoli to na skupienie się nad jakością wykonywanych ćwiczeń, a nie na myśleniu jaki ruch następny zrobić.

Stretching po lekcji tańca klasycznego

Balet jest niezwykle wymagający pod wpływem wysiłku fizycznego. Mięśnie całego ciała nieustannie pracują, napinają się, utrzymują ciało w nienaturalnych pozycjach, dlatego na koniec lekcji należy zadbać o odpowiednie rozciągnięcie. Do tego doskonale sprawdzą się gumy do rozciągania lub taśmy oporowe. Z ich pomocą dokładniej rozciągniemy każdy mięsień. Warto również sięgnąć po specjalistyczny roller lub piłeczkę, która rozmasuje bolące partię ciała.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: