Zadzwoń Wiadomość

Turn board ćwiczenia – przykładowe ćwiczenia, które wspomogą technikę wykonywania obrotów

Turn board ćwiczenia – przykładowe ćwiczenia, które wspomogą technikę wykonywania obrotów

Turn board – co to jest i do czego służy

Turn board to mała deseczka, wykonana z trwałego i odpornego na złamania tworzywa. Ma lekko zaokrąglony kształt i służy do nauki kręcenia piruetów. Ponadto ćwiczenia na tym przyrządzie pomagają wypracować:
• równowagę i umiejętność balansowania ciałem;
• mięśnie odpowiadające za prawidłową postawę korpusu;
• koordynację ruchową;
• technikę wykonywania obrotów w tym ruch głowy.

Swoją popularność zyskała w takich dyscyplinach jak taniec jazzowy, taniec współczesny, taniec klasyczny oraz w gimnastyce. Turn board jest naprawdę godny polecenia, przy systematycznym użytkowaniu znacząco podnosi umiejętności utrzymywania równowagi i poprawia technikę wykonywania obrotów. Ponadto zapewnia nie tylko skuteczność, ale i wspaniałą zabawę. Doskonale nadaje się do ćwiczeń zarówno na sali treningowej jak i w domu. Nie wiesz jak ćwiczyć? Poniżej znajdziesz instrukcję !

Krok 1 – ćwiczenia na równowagę

Zanim zaczniemy obracać się na turn boardzie najpierw musimy nauczyć się na nim stać. Pamiętaj, że stopa musi być ustawiona na środku deseczki, nie mogą wystawać ani palce, ani pięta.
• Ustaw jedną stopę na deseczce, ręce oprzyj na biodrach. Utrzymuj prawidłową postawę ciała – ramiona w dole, brzuch i pośladki napięte. Linia ramion powinna być delikatnie przeniesiona przed linie bioder. Następnie przenieś ciężar ciała no nogę, która stoi na turn board, a drugą nogę unieś do pozy passe (palce do kolana). Wyciągaj korpus ku górze i staraj się utrzymać równowagę jak najdłużej potrafisz. Pamiętaj, aby ćwiczenie to wykonać również na drugą nogę.
• Drugie ćwiczenie jest podobne do pierwszego, tylko, że dodajemy pracę rąk – wciągnij ręce do boku czyli II pozycji, w momencie wykonywania pozy passe zamknij ręce do I pozycji.
• Trzecie ćwiczenie będzie polegało na utrzymaniu równowagi w pozycji na releve – czyli na półpalcu. Gdy uda nam się opanować balans na całej stopie, próbujemy ostrożnie unieść piętę. Ćwiczenie to wykonujemy bardzo powoli, tak aby się nie przewrócić.
• Kolejnym doskonałym ćwiczeniem będzie unoszenie nogi w przód. Stojąc na desce nogę przez pozę passe podnosimy w górę przed twarz, oczywiście tak wysoko jak potrafimy i staramy się utrzymać równowagę.
• Dla dobrze rozciągniętych osób doskonałym ćwiczeniem będzie ustawienie stopy na deseczce, drugą nogę należy jedną rękę chwycić za piętę i unieść do tzw „ucha”, czyli do boku.

Krok 2 – zaczynamy naukę pojedynczych obrotów

Przy obrotach bardzo ważna jest praca głowy – czyli patrzymy w jeden punkt. Zanim zaczniesz kręcić się na turn boardzie:
• stań przodem może być do lustra lub ściany, wybierz sobie jeden punkt, obracaj się powoli, ale wzrok niech cały czas patrzy w obrany punkt, gdy dojdziesz do momentu w którym dalej obrócić się nie możesz bez poruszenia głowy, szybko zrób nią zwrot wzrok kierując z powrotem w ten sam punkt. Gdy opanujesz technikę ruchu głowy w obrotach, możesz przejść do ćwiczeń na desce.
• Ustaw dobrze stopę na turn boardzie, ręce ułóż na biodrach. Przenosząc nogę do pozycji passe, delikatnie się odepchnij aby się zakręcić. Nie wykonuj tego obrotu gwałtowanie, zachowaj technikę prawidłowej postawy ciała, głowę i korpus wyciągaj ku górze. Obrót staraj się wykończyć precyzyjnie, nie przewracając się. To ćwiczenie wykonuj na obie nogi.
• Do drugiego ćwiczenia dodajemy pracę rąk – z boku ręce, w momencie obrotu zamykamy je do I pozycji
• Gdy opanujemy pojedyncze piruety staramy się zwiększać ich ilość do 2,3,4 itd.
• W późniejszym etapie podczas wykonywania obrotów staramy się przez pozę passe unieść nogę w przód lub w bok.

Gdzie kupić deskę turn board?

Deska turn board dostępna jest w ofercie naszego sklepu internetowego Arabesque w trzech kolorach:
różowym
niebieskim
fioletowym
Wykonana z niezwykle trwałego tworzywa, odporna na uszkodzenia, nie złamie się nawet podczas intensywnego użytkowania. Ma uniwersalny rozmiar o wymiarach: 29 x 7,2 x 1,5 cm.
Serdecznie polecamy !

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: