Zadzwoń Wiadomość

Spektakl baletowy „Śpiąca Królewna” – poznaj libretto i postacie

Spektakl baletowy „Śpiąca Królewna” – poznaj libretto i postacie

Balet „Śpiąca Królewna” podstawowe informacje

Wspaniały balet-feeria w trzech aktach, pięciu obrazach z prologiem. Libretto stworzone przez: Iwan Wsiewołożski i Marius Petipa Choreografia: Marius Petipa Muzyka: Piotr Czajkowski Premiera: 3.01.1890 r. Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu Premiera w Polsce: 29.07.1956 r. Opera im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Postacie występujące w spektaklu baletowym ”Śpiąca Królewna”

• Księżniczka Aurora
• Książę Désiré
• Wróżka Bzu
• Zła Wróżka Carabosse
• Król Florestan XXIV, ojciec Aurory
• Królowa, matka Aurory
• Galifron, opiekun księcia Désiré
• Cantalabutte, mistrz ceremonii
• Czterej Książęta, pretendenci do ręki Aurory
• Pięć Dobrych Wróżek
• Cztery Wróżki Drogich Kamieni: Złota, Srebra, Szafirów i Brylantów
• Błękitny Ptak • Księżniczka Florina

Prolog

Rozpoczyna się uroczystość – chrzciny królewny Aurory, przybywają rodzice: Król Florestian XXIV wraz z Królową oraz zaproszeni gości: damy, opiekunki, dobre wróżki. Każda z wróżek obdarza królewnę Aurorę wyjątkowym podarunkiem: delikatnością, śmiałością, radością, pięknością, oraz siłą. W momencie gdy najważniejsza Wróżka Bzu, pragnie podarować ostatni prezent, niespodziewanie pojawia się zła wróżka Carabosse, oburzona, że nie została zaproszona na uroczystość. W swym gniewie rzuca czar na królewnę – gdy Aurora osiągnie pełnoletność ukłuje się wrzecionem i umrze. Pomimo próśb przerażonych rodziców o cofnięcie zaklęcia, wróżka Carabosse pozostawia ich w rozpaczy i odchodzi. Jedyna nadzieja we Wróżce Bzu, która jako podarunek zmienia czar: Aurora pod wpływem ukłucia się wrzecionem nie umrze, lecz zaśnie, a wybudzi ją swym pocałunkiem książę.

Akt I

Dzień w którym księżniczka Aurora osiąga pełnoletność. Pojawiają się goście by wspólnie świętować jej 18ste urodziny. Podziwiać można wspaniały walc prezentowany przez Mistrza Catalabutte wraz z damami, książętami, przyjaciółkami Aurory. Gdy pojawia się radosna księżniczka rozpoczyna taniec z pretendentami do jej ręki, jednak ona nie wybiera żadnego na męża. Po chwili na balu pojawia się tajemnicza staruszka z podarunkiem, który okazał wrzecionem. Księżniczka Aurora wprost oczarowana prezentem zaczyna z nim tańczyć, aż przez nieuwagę kłuje się w palec. Zły czar wróżki Carabosse zaczyna się spełniać. Księżniczka Aurora osuwa się na ziemię i powoli zapada w sen. Pod opieką Wróżki Bzu cały dwór królewski również zasypia.

Akt II

Upłynęło 100 lat od zaśnięcia królewny Aurory. Zamek porósł krzewami róż, niedaleko poluje młody książę Florimund. Nagle objawia mu się Wróżka Bzu przedstawiając obraz pięknej, pogrążonej we śnie królewny. Książę zakochuje się w Aurorze od pierwszego wejrzenia i prosi Wróżkę Bzu, aby ta zaprowadziła go do swojej wybranki. Wróżka Carabosse na widok księcia u wrót zamku wpada we wściekłość, że jej czar przestaje działać. Gdy książę wchodzi do komnaty księżniczki Aurory i składa jej miłosny pocałunek przepowiednia się spełnia – Aurora się budzi, a z nią cały dwór królewski. Książę Florimund prosi króla i królową o rękę ich córki.

Akt III

Rozpoczyna się uroczystość zaślubin księcia Florimunda i księżniczki Aurory. Jako goście pojawiają się postacie z innych bajek: Czerwony Kapturek z Wilkiem, Kotka i Kot w Butach, Królewna i Żaba, a także Kamienie Szlachetne: Diament, Szafir, Złoto i Srebro. Następnie pojawia się młoda para, przedstawia wspaniałe pas de deux. Cały spektakl baletowy kończy się mazurkiem, po którym rodzice królewny Aurory dają błogosławieństwo nowo poślubionej parze.

Czy wiesz, że….

W ofercie naszego sklepu internetowego Arabesque znaleźć można model body o nazwie Aurora, dostępny w kategorii dziecięcej i młodzieżowej w kolorze: białym, czarnym, różowym i błękitnym.

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: