Zadzwoń Wiadomość

Jezioro Łabędzie jeden z najsławniejszych i najpiękniejszych spektakli baletowych

Jezioro Łabędzie jeden z najsławniejszych i najpiękniejszych spektakli baletowych

„Jezioro Łabędzie” – każdy zna, ale nie każdy wie o co w nim chodzi

„Jezioro Łabędzie” to balet w czterech aktach w choreografii Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa. Muzykę skomponował Piotr Czajkowski, natomiast autorami libretta byli Władimir Biegiczew i Wasilij Gelcera.
Postacie występujące w „Jeziorze Łabędzim”
Odetta- dziewczyna zaklęta w królową łabędzi
książę Zygfryd
księżna - matka Zygfryda
Benno - przyjaciel księcia
Rotbart - zły czarownik
Odylia - córka Rotbarta
Wolfgang - opiekun księcia
Pozostałe postacie: mistrz ceremonii, nadworny błazen, goście dworu książęcego, sześć młodych panien, przyjaciele księcia, dziewczęta zaklęte w łabędzie, młodzież wiejska.

Libretto – czyli streszczenie „Jeziora Łabędziego” akt I

Książe Zygfryd obchodzi swoje urodziny, na które przybywają dworzanie oraz młodzież wiejska. Ponieważ, że książe staje się już pełnoletni musi wybrać żonę – decyzję, którą pannę wybierze podjąć musi następnego dnia podczas balu. Przyjaciele Zygfryda proponują mu polowanie, aby ten mógł chociaż na chwilę oderwać się od trosk i niezdecydowania. Książe Zygfryd przystaje na propozycje i opuszcza przyjęcie.

Akt II

Nad skalistym brzegiem jeziora unoszą się zjawiskowe łabędzie. Książe Zygfryd mierzy do nich z łuku, gdy nagle staje przed nim królowa łabędzi Odetta. On zauroczony jej pięknem nie pozwala przyjaciołom strzelać do łabędzi jednocześnie każąc im wrócić do zamku. Odetta zdradza księciu swoją tajemnicę, o tym jak zły czarownik Rotbart przemienił ją oraz jej towarzyszki w łabędzie i jedynie o północy mogą przybierać postać ludzką. Można jednak złamać to zaklęcie prawdziwym uczuciem człowieka, który nigdy nikomu jeszcze nie wyznał uczucia miłości. Nagle pojawia się czarownik Rotbart i ostrzega księcia o niebezpieczeństwie, ten jednak nie boi się pogróżek i wyznaje Odetcie miłość i wyzwolenie.

Akt III

Nadeszła chwila balu, schodzą się goście witani przez mistrza ceremonii. Pojawia się również sześć panien z których jedna ma zostać żoną księcia Zygfryda, lecz niestety on żadną nie jest zainteresowany, bo myślami ciągle jest przy Odetcie. Nagle na balu pojawiają się niespodziewani goście – czarownik Rotbart i jego córka Odylia, która jest łudząco podobna do Odetty. Bowiem czarownik Rotbart wiedział, że jeśli książę wyzna miłość jego córce, złamie przysięgę daną Odetcie, a tym samym zaklęcie będzie dalej na niej ciążyło. W tym samym momencie gdy na balu pojawia się Odetta, Zygfryd nieświadomy podstępu wyznaje miłość Odylii. Odetta wybiega z zamku, a książę podąża za nią.

Akt IV

Nad jeziorem zrozpaczona Odetta informuje swoje towarzyszki o zdradzie Zygfryda. Pojawia się książę starając wytłumaczyć się, że wpadł w pułapkę czarownika Rotbarta i błaga o wybaczenie. To niestety za mało, zaklęcie nie przestało działać, więc Odetta znika wśród fal. Pojawia się Rotbart zaczyna walczyć z Zygfrydem i tą walkę przegrywa. Jednak książę Zygryd zrozpaczony po stracie ukochanej sam rzuca się do jeziora – jego ciało zostaje znalezione przez przyjaciela. Zygfryd i Odetta znów są razem już na wieki…

Przeczytaj też inne wpisy blogowe:

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Stronie internetowej: (Adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Wpisz kod