Zadzwoń Wiadomość

Wszystko o obuwiu tanecznym – jakie buty na balet wybrać?

Wszystko o obuwiu tanecznym – jakie buty na balet wybrać?

Buty na balet - baletki

To jakiej jakości baletki na balet wybierzemy dla swojego dziecka będzie miało wpływ na jego postępy taneczne. Wygodne buty do tańca to podstawa skutecznego treningu, w czasie którego szczególną uwagę zwraca się na pracę stóp - czy są odpowiednio naciągnięte, sprężone itp. Dlatego warto zainwestować w porządne baletki, które:
- są płócienne, posiadają dwudzielną skórzaną podeszwę, dzięki której łatwiej jest naciągnąć stopę tzw. point i zapobiegną ślizganiu się;
- posiadają okalającą wokół gumkę lub sznurek, którym można regulować szerokość;
- przyszyte gumki które utrzymują baletkę na stopie, niezależnie od wykonywanego ruchu.

Bezpalcówki i napalcówki – do czego właściwie to służy ?

Istnieją takie style taneczne jak np. modern jazz czy taniec współczesny, w których wymagane są bose stopy. Niestety w trakcie takiego tańca stopy narażone są na różnego rodzaju otarcia i skaleczenia. Na zupełnie bosej stopie trudno jest też zakręcić chociażby jeden piruet. Dlatego właśnie powstały bezpalcówki i napalcówki. Bezpalcówki odsłaniają całe palce, dzięki temu jest lepszy kontakt z podłożem, natomiast napalcówki dodatkowo chronią palce. Od spodu zastosowana jest specjalistyczna podeszwa, która zapewnia kontrolowany poślizg. Niezależnie od tego, które z nich wybierzecie, poprawiają w 100% komfort podczas tańca.

Buty do tańca – czym się kierować w wyborze ?

Taniec to nie tylko balet, na dzień dzisiejszy istnieje mnóstwo styli tanecznych, które rządzą się swoimi prawami, mają swoje zasady i swoją modę. Jeśli mamy dziecko, które energia wprost rozpiera, warto wysłać je na styl w rytmach pop (np. funky jazz), w którym będzie mogło spożytkować ten nadmiar energii. I tu również mamy specjalistyczne obuwie taneczne takie jak jazzówki, czy sneakery. Charakteryzują się one dzieloną podeszwą, są bardzo elastyczne i dzięki temu stopa może swobodniej pracować i wchodzić na półpalec. Jednak jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z tańcem, najważniejsze, aby buty do tańca były lekkie i miały miękką podeszwę.

Pointy i wkładki silikonowe

Pointy to usztywnione buty baletowe, dzięki którym baletnica może stawać na czubkach palców. Naukę na pointach rozpoczyna się od ok. 10 roku życia. Nie należy wcześnie zakładać dziecku point, gdyż jego stopa nie jest jeszcze przygotowana anatomicznie na tego typu wysiłek i może to doprowadzić do różnego rodzaju zniekształceń. Pointy należy dokładnie dopasować do stopy – wybrać odpowiednią długość, szerokość a także miękkość. Nauka tańca na pointach jak i sam taniec niestety bywa dość bolesny, dlatego z pomocą przyszły wkładki silikonowe. Doskonale chronią palce przed zdarciem, a dodatkowo nadają miękkie podłoże. Jest to prawdziwe zbawienie dla baletnic!

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: