Zadzwoń Wiadomość

Wyrabianie point – sposoby na dopasowane i wygodne pointy

Wyrabianie point – sposoby na dopasowane i wygodne pointy

Co to są pointy ?

Pointy to usztywnione baletki, dzięki którym baletnica może stawać na czubkach palców. Wykonane są ze sklejonych ze sobą wielu warstw kartonów o różnej grubości, czubki zrobione są z gipsu. Pointy pokryte są satyną, dzięki której zawdzięczają swój delikatny połysk. Pointy powinny mieć również wszyte gumki i troczki, dzięki którym lepiej będą się utrzymywać na stopie. Pointy powstały w XIX wieku. Tancerki po raz pierwszy zatańczyły w nich w balecie romantycznym Sylphide w adaptacji włoskiego choreografa Filippa Taglioniego. Obecnie nie tylko baletnice tańczą w pointach, również tancerki tańca współczesnego prezentują choreografie w tym specjalistycznym obuwiu.

Czy stanie na pointach boli?

Osoba, która nie miała nigdy wcześniej styczności z pointami na pewno będzie odczuwała ból przy próbie wejścia na pointy – może nawet nabawić się bardzo poważnych kontuzji ! Natomiast przy zachowaniu odpowiednich zasad i warunków stanie na pointach jest bezbolesne:
• Pointy muszą być dokładnie dopasowane do stopy;
• Na palce nałożone są specjalistyczne specjalistyczne wkładki;
• Stopy są przygotowane do wejścia na pointy: mięśnie odpowiednio wzmocnione, podbicie wyrobione;
• Przed założeniem point została wykonana odpowiednia rozgrzewka;

Od kiedy można zacząć ćwiczyć na pointach?

Umowny wiek od którego można rozpocząć przygodę z pointami to 10 lat. Jednak ostateczną decyzję podejmuje pedagog tańca. Przede wszystkim stopy baletnicy muszą być bardzo dobrze przygotowanego do tego rodzaju wysiłku. Mięśnie odpowiednio wzmocnione, a podbicie dobrze rozciągnięte. W przeciwnym razie wejście na pointy może mieć opłakane skutki – kontuzje, zniekształcenia, zwichnięcia, a w najgorszym wypadku nawet i złamania. Warto zaznaczyć, że przygotowanie stóp do tańca na pointach to nie jest kwestia kilku lekcji, ale niestety kilkunastu miesięcy systematycznych ćwiczeń.

Jak dobrać odpowiednie pointy ?

Wybór point nie może być przypadkowy. Przede wszystkim pointy powinny mierzone być razem z wkładką silikonową nałożoną na palce. Pointy muszą być idealnie dopasowane do stopy zarówno pod kątem długości jak i szerokości. Przy wyborze należy również kierować się nie tylko wysokością pobicia, ale i jego siłą. W skrócie przy indywidualnym zakupie point kierujemy się: długością, szerokością i stopniem twardości !

Jak wyrobić pointy?

Gdy już mamy swoje pierwsze wymarzone pointy trzeba je wyrobić. Nowe pointy są twarde, a taniec w takich pointach może być nie dość, że bardzo niekomfortowy to jeszcze niebezpieczny. Poniżej przedstawiamy wskazówki jak sprawić by pointy były wygodne i dobrze przygotowane do dalszego użytkowania:
1. Zanim założysz pointy, zacznij wyrabiać je w rękach:
• Jedną ręką chwyć od góry pointe za czubek, a drugą ręką za piętę, następnie delikatnie wyginaj pointę w dół. Ruch nie może być „szarpany”. Kontroluj, aby nie złamać podeszwy.
• Postaw pointe na podłodze, czubek przyciśnij do podłogi, piętę lekko unoś do góry
2. Czas założyć pointy na nogi!
• W VI pozycji przodem do drążka wykonaj na zmianę nogą półpalec – point – półpalec – postawić stopę na podłodze;
• To samo ćwiczenie j.w wykonaj obunóż;
• W VI pozycji wejdź na releve, następnie ugnij kolana (cały czas trzymaj je złączone!) i „usiądź na piętach”. Wypychaj podbicie w przód wykorzystując ciężar swojego ciała;
• Stań w drugiej pozycji wykonaj: plie, potem w plie wejdź na releve (wypychaj podbicie jak najmocniej do przodu) następnie wyprostuj kolana i postaw stopy na podłodze.
• I j.w tylko en dedans, czyli od tyłu – zrób releve – plie – post pięty na podłodze – wyprostuj kolana.
• Stań w VI pozycji na releve – ugnij kolana – jedną stopę oprzyj na pięcie drugiej nogi i delikatnie naciskaj.

Pamiętaj, że pointy nie mogą być zbyt miękkie, a już tym bardziej złamane !

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: