Zadzwoń Wiadomość

Balet – jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Balet – jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Ćwiczenia baletowe dla dziecka w domu

Twoje dziecko aktywnie uczęszczało na zajęcia z tańca, lub baletu ? Wracało z nich pełne pasji, inspiracji i jeszcze większych chęci do działania ? Czy wiesz, że czas w którym zmuszeni jesteśmy pozostać zamknięci w domach w cale nie musi oznaczać, braku rozwoju lub nudy. Zapewnij swojemu dziecku lekcje baletu w domu! To doskonała zabawa i jednocześnie sposób na doskonały rozwój fizyczny, kształtowanie sprawności, koordynacji ruchowej i gibkości ciała.

Jak zacząć lekcję baletu – strój baletnicy to podstawa

Jeśli Twoja córka wcześniej uczęszczała na zajęcia z baletu to na pewno ma odpowiedni strój, na który składa się:
Body baletowe
Rajstopy baletowe
Baletki– specjalistyczne buty do tańca
Spódniczka – przyda się zwłaszcza do improwizacji tanecznej.

Dlaczego tak ważny jest strój baletnicy? Ponieważ nie tylko odzwierciedla estetykę i precyzję ,ale i znacząco wpływa na psychikę i jednocześnie jakość i podejście do wykonywania ćwiczeń.

Baletowa rozgrzewka w warunkach domowych

Podczas rozgrzewki nie może zabraknąć naciągania stóp point – flex. Rozciągamy całe ciało, wykonując skłony do nóg, przeginając plecy, siadając w żabce (lub motylku). Staramy się, aby dziecko samo proponowało ćwiczenia, które pamięta z zajęć, a rodzic starał się je wykonywać. Pamiętamy również o delikatnych ćwiczeniach wzmacniających mięśnie. Niech to nie będą klasyczne brzuszki, tylko bardziej ćwiczenia w formie opowieści ruchowej, jak np. w siadzie równoważnym – nogi zamieniają się w stoliczek a my kroimy a następnie jemy sałatkę, lub w leżeniu na plecach nogi wykonują nożyce - tradycyjne liczenie zamieniamy na to, że wycinamy sukienkę baletową.

Ćwiczenia baletowe poprzez opowieść ruchową

Oczywiście trudno nauczyć techniki baletu jeśli sami jej nie znamy, dlatego staramy się, aby to dziecko nas nauczyło pewnych ruchów, a my umieli je przekształcić w baletową zabawę. Przykładem tu może być chodzenie na półpalcach, gdzie zamieniamy się wtedy w motylki. Wykonujemy obroty i małe przeskoki tańcząc na wietrze. Unosimy ręce, które zamieniają się w parasolkę w deszczowy dzień itd. Czyli dziecko pokazuje element baletowy, a rodzic układa pod to opowieść ruchową :)

Zabawy baletowe

Kolejnym przykładem doskonałej propozycji jak ćwiczyć z dzieckiem balet w domu będzie taniec ze zmianą tempa. Wybierz kilka utworów klasycznych w wolnym i szybkim tempie. Puszczaj je na zmianę robiąc przerwy, tak aby dziecko zatrzymało się w pozie baletowej bez ruchu. Gwarantujemy doskonałą zabawę i dużo śmiechu!

Improwizacja taneczna

Najpierw niech Twoja córka wsłucha się w utwór muzyczny, niech kilka razy zatańczy- może uda jej się stworzyć mini choreografię. Następnie wyznaczcie scenę – może być niewielka. Postaw kilka krzeseł, zaproś pozostałych członków rodziny na baletowy występ. Przyda się Twojej córce baletowa spódniczka typu tutu, w której na pewno poczuje się wyjątkowo i jak prawdziwa baletnica. Na koniec pokazu tanecznego niech wszyscy głośno biją brawo !

Przeczytaj też inne wpisy blogowe: